Kochani ! Nigdy nie spodziewaliśmy się aż tak dużego odzewu na nasz post dotyczący wzrostu cen za wywóz śmieci. Dziękujemy. Prosimy udostępniajcie nasze posty.

Z treści wpisów i wiadomości prywatnych / zachęcamy do korzystania z tej formuły kontaktu / wiemy, że zaczynamy powoli pełnić ważną rolę w życiu naszej społeczności. Były pytania, uwagi a także wnioski o podjęcie kolejnych tematów. Mamy już małą listę. Jest na niej sprawa ulg dotyczących użytkowania wieczystego, sprawa przymiarek PKP do wycofania kilku pociągów jeżdżących przez Ścinawę, sprawa rozkładu jazdy autobusu 112 i jeszcze kilka innych.
Wypełniając jednak deklarację z pierwszej części, wracamy do sprawy podwyżki cen śmieci. Oto kilka słów uzupełnienia.
Zespół redakcyjny dotarł do materiałów, które otrzymali nasi radni. Sumiennie je przeanalizował 😊. Obejrzeliśmy też przebieg XIII Sesji Rady Miejskiej. Mamy kilka spostrzeżeń. Oto one.
Wygląda na to, że czekają nas na przełomie roku kolejne podwyżki opłat za śmieci. Wynika to z analizy materiałów którymi dysponowali radni oraz z zapowiedzi dyr. Stasiaka. Obecna umowa z MPO obowiązuje do końca lutego 2020 a dane do uzasadnienia projektu uchwały były danymi historycznymi. Do nowego przetargu MPO wystartuje zapewne z nowymi kosztami. Będzie drożej jak nic.

Szanowni radni Rady Miejskiej w Ścinawie ! Nie idźcie tą drogą! Bierzecie diety więc trochę więcej zaangażowania, trochę więcej pracy na naszą rzecz. Więcej dociekliwości, więcej staranności.

Z pobieżnej analizy materiałów widać, że ta uchwała i te podwyżki, to zwyczajne gaszenie pożaru. Brakuje kasy na opłacenie tej usługi. Obecnie śmieci segreguje 61% mieszkańców, czyli 4954 osoby a za śmieci w całej gminie płaci 8103 osoby. Koszt funkcjonowania całego systemu, to około 2 250 tys. zł, tak przynajmniej wynika z materiałów do których dotarliśmy. Czyli brakuje w kasie jakieś 770 tys. zł

I teraz nie wiemy czy płakać czy się śmiać. Otóż jeżeli nikt nie zmieni deklaracji, to po podwyżce dochody będą wynosić.2 429 000 zl czyli 1 069 000 zł / segregowane / + 1 360 000 zł / niesegregowane/. Niby wszystko się zgadza. Ale co się stanie, gdy wszyscy przejdziemy na segregowanie? Otóż 8103 osoby x 18 zł x 12 miesięcy, daje nam to 1 750 000 zł . Znowu zabraknie kupy kasy. Nikt nas nie przekona, że ta słynna, magiczna opłata środowiskowa wynosi aż 500 000 zł.

Z przebiegu XIII sesji wynika jasno, ze jedynie radny Sitarski próbował dotykać sedna tematu i coś nieśmiało zaczął pytać o opłatę środowiskową, coś wspominał o jej 20% -towym wzroście. Niestety naszego dociekliwego radnego jednak szybko uciszono a radny odpuścił. A szkoda, bo to był dobry trop. Panie Edwardzie ! Więcej odwagi. Pańskie doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu uprawnia Pana do zadawania trudnych pytań. To doświadczenie jest w naszych warunkach jak widać bezcenne.

Szanowni radni. Ta opłata, to tylko fragment całości kosztów i warto przed takimi decyzjami zdobyć wiedzę, jaki to ona stanowi procent całości.
Panie radny Marek, pańskie 20% nie liczymy od całości. Nie otrzymaliście materiałów z których wynika, że całość kosztów wzrosła o 20 % !

Brawa należą się też dla radnego Jerzego Sztaby za propozycję rozsądnych stawek. Mamy wrażenie, że Pan Jerzy Sztaba był blisko kosztów rzeczywistych. Warunek dla ich wprowadzenia jest tylko jeden. Dokonać analizy kosztów MPO i całego systemu a następnie je obniżyć lub zwiększyć liczbę płacących.

Państwo radni! Nie zrobiliście nic z tych dwóch rzeczy.

Proponujemy. Czas zająć się tymi, którzy „wyparowali” ze Ścinawy i nie płacą za śmieci a je wytwarzają. Jeszcze nie tak dawno miasto i gmina Ścinawa liczyła prawie 11 tys. mieszkańców. Prawdą jest, że trochę nas wyjechało na zachód. Może z 2 tysiące ale prawdą jest też to, że trochę osób się do nas wprowadziło . Zbudowano przecież kilkadziesiąt nowych domów a mieszkania w blokach też ktoś kupił. W rejestrze wyborczym jest nas 9750 osób a śmieci opłaca 8100.

Wyjaśnienia urzędników, że 1550 osób wyjechało do pracy lub studiuje, to chyba jakiś żart z części mieszkańców, którzy sumiennie płacą. Osoby które wyjechały spowodowały właśnie to, że jest nas dziś oficjalnie już tylko 9750 osób.

Kochani urzędnicy / Ci z urzędu i Ci z ZGK / odpowiedzialni za funkcjonowanie tego systemu. Czas do pracy ! Kosztujecie nas około 300 tys. zł. Snucie opowieści jakoby rzesze Ścinawiaków studiują, wygląda mało poważnie. Może będzie to 100 – 120 osób! A gdzie reszta z tych 1650 ?

Państwo radni! Czas zająć się rzeczowo kosztami MPO i całego systemu a także liczbą osób płacących za śmieci. A może to też czas na zmianę firmy ?

Ale na dziś kończymy apelem do Mieszkańców Miasta i Gminy Ścinawa.

Cała Ścinawa segreguje odpady. Wszyscy segregujemy śmieci.
Składajmy wszyscy deklaracje przejścia na segregowanie

To nasze hasło na miesiąc sierpień. Podwyżki chyba wejdą w życie od początku września, więc mamy trochę czasu.

Zobaczymy co zrobią nasi radni, jak im znowu w kasie nie będzie się zgadzać.😂

Ale żeby nie było aż tak poważnie na koniec mała anegdota dotycząca podwyżki cen śmieci z ostatniej sesji.
Co trzeba zrobić by mniej płacić za śmieci? Tylko proszę nie mówić, że palić, podrzucać sąsiadowi czy nie daj Boże złożyć deklarację z której wynika, że się wyjechało ze Ścinawy. 😂😂😂
Kochani. Otóż zgodnie z treścią wypowiedzi Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej radnej Żogalskiej należy wprowadzić podwyżkę, gdyż po wprowadzeniu nowej ceny na śmieć segregowane w wysokości 18 zł, wszyscy którzy dotychczas płacili 20 zł, jak to powiedziała pani radna będą do przodu o 2 zł . Brawa za tak nowatorskie myślenie.🏅🏅🏅🍾💐

Szkoda, że pani radna zapomniała o tym, że w wyniku zastosowania tak genialnej myśli ekonomicznej 4954 osoby otrzymały podwyżkę w wysokości 50 %😔