Rodzice dzieci przedszkolnych skarżą się na rosnące wydatki związane z początkiem roku szkolnego a użytkownicy basenu miejskiego zwracają uwagę na „niską jakość usługi”

Kochani Ścinawianie ! Bijemy kolejne rekordy. Ponad 2800 różnego rodzaju Waszej aktywności na poście dotyczącym możliwych zagrożeń w połączeniach PKP robi wrażenie. Posty o podwyżkach cen śmieci miały podobne aktywności. Dotarły do około 15 000 kont. Dziękujemy.

Zapraszamy do polubienia naszej strony i oczywiście do udostępniania kolejnych postów.

Dziś wiemy, że zaglądają tu nasi kochani, ścinawscy Radni. Są w lekkim szoku, bo i sytuacja jest niestandardowa. Słychać gdzieś w oddali lekkie podenerwowanie ale cóż poradzić. Ktoś musi przypominać im o ich obowiązkach. Róbmy to razem.

I rzecz chyba najważniejsza. Pojawiły się również, płynące od Was, propozycje na nowe formy naszej działalności i deklaracje wspólnej pracy. To szczególnie cieszy. Dziękujemy i deklarujemy, że skorzystamy ze wszystkich. W chwili obecnej konsultujemy nasze możliwości i liczymy „siły i środki 😊😊 Na bieżąco będziemy nawiązywać kontakt.

Pojawiają się też nowe tematy. Dziś wspomnimy o dwóch.
Zaczniemy od przedszkola i tematu zakupu wyprawki przedszkolnej. Rodzice pytają. Kto ma zapłacić za przybory szkolne przedszkolaka?

Wrzesień, to miesiąc, który obfituje w wiele wydatków – choćby ubezpieczenie, składka na Radę Rodziców a w przedszkolu pojawia się nowy wydatek tj zakup wyprawki i nie chodzi tu o kapcie, strój do ćwiczeń, plecak ale o pomoce plastyczne, takie jak blok, kredki, farby, plastelina, kolorowy papier i inne.

W wielu przedszkolach rodzice proszeni są o zakup przyborów plastycznych lub o pieniądze składkowe na ich zakup. Według MEN pobieranie dodatkowych opłat na zakup kredek i innych przyborów jest niezgodne z prawem. Wyprawki powinny być finansowe z samorządowych budżetów. Taki jest zapis ustawowy. Rodzic powinien jedynie wyposażyć dziecko w przybory pozwalające na utrzymanie higieny osobistej np. buty na zmianę, chusteczki higieniczne, szczoteczkę i pastę do zębów. Osobą odpowiedzialną za właściwą organizację pracy przedszkola, w tym również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu, jest bezpośrednio jego dyrektor”.

Ale by być do końca uczciwym należy powiedzieć też, że to samo MEN w ostatnim czasie łupi samorządy jak może. 😔Wszystko to co tu się dzieje, to niestety efekt reformy oświaty, jaką ostatnio zrealizowano. Z jednej strony przekonuje się rodziców, że nic nie muszą a z drugiej pozbawia się samorządy dochodów lub zmniejsza się subwencje oświatową albo się jej nie podwyższa jak ma to miejsce np. z tytułu zapowiadanych podwyżek pensji nauczycieli.

W takiej sytuacji trudno nam zająć jednoznaczne stanowisko, bo z jednej strony są zapisy prawa a z drugiej twarda rzeczywistość finansowa i zwyczajne cwaniactwo rządzących / tych w gabinetach ministerialnych / a pomiędzy tym wszystkim Państwa dzieci.

Żyjemy w dziwnych czasach. Młodzi ludzie do 26 roku zyskali kilkadziesiąt złotych na obniżce PIT ale w tym samym czasie samorządy, które finansują wiele wydatków, wydatków które wpływają na nasz poziom życia, w tym te szkolne, straciły miliardy złotych dochodów, właśnie z tytułu tego samego obniżonego PIT-u np. Samorząd Lubina straci około 10 milionów a nasza Ścinawa straci około 1, 5 miliona. Dla Ścinawy strata 1,5 miliona oznacza cięcia w szkole, przedszkolu, cięcia w innych miejscach. Dla naszej społeczności, to katastrofa. Co gorsze. Państwo z Warszawy nie zamierzają uzupełnić tych braków.

Dlatego tez proponujemy Państwu – rozmawiajcie. Jest zapewne w przedszkolu Rada Rodziców, są „aktywni” rodzice. Rozmawiajcie Państwo z dyrekcją, ustalcie jakiś kompromis, wypracujcie „ złoty środek”, w końcu chodzi o Wasze dzieci. W tej sytuacji, to chyba jedyne rozwiązanie.

Basen kryty, to zbytek czy normalna rzecz ?

Drugim tematem poruszanym przez Państwa, jest temat naszego basenu miejskiego. Być może jest to efekt tego, że na ostatniej sesji temat potrzeby budowy basenu krytego poruszył jeden z naszych radnych a może zainteresowanie tym tematem wynika z tego, co dzieje się na tym obiekcie. Ile osób tyle opinii. Jedni zachwalają i twierdzą, że należy się cieszyć, że jest a inni nie zostawiają suchej nitki na „jakości oferowanej usługi” wymieniając ciurkiem wszystkie uchybienia. Faktem jest, że liczba użytkowników naszego basenu radykalnie spadła, co widać po ilości samochodów parkujących obok. Wszyscy jeździmy po świecie i widzimy jakie obowiązują dziś standardy w tej dziedzinie. Pojawiły się też opinie, że nasz basen należy zgłosić do rejestru zabytków, 😊😊😊 bo jak twierdzą autorzy tego pomysłu od lat 30-tych ubiegłego wieku, nic się tam nie zmieniło.

W kontekście tak rozbieżnych stanowisk poprosimy Was o opinię w tej sprawie. Prosimy też o odpowiedz na pytanie:

Czy w Ścinawie jest potrzebny basen kryty? Czy może warto w miejscu obecnego basenu miejskiego zbudować baseny zewnętrze o wydłużonym okresie użytkowania z lekkimi osłonami, które pozwalają na użytkowanie takich obiektów do późnej jesieni.