Z zapowiedzi przedstawianych przez PKP Intercity wynika, że pociągi dalekobieżne jadące na północ Polski czyli nad morze oraz jadące w kierunku Warszawy czy na południe Polski np. do Katowic, Krakowa itd. w nowych rozkładach jazdy, od roku 2020 pojadą przez Lubin. Wszystkie pociągi pominą Ścinawę .
Po wprowadzenia takich zmian w rozkładzie jazdy, my Ścinawianie stracimy możliwość odbywania podróży bezpośrednio z naszego dworca do wielu miejsc w Polsce a wszystko to za sprawą aktywności Prezydenta Lubina. Rozumiemy, że samorząd Lubina walczy o interes mieszkańców swojego grodu ale co robią nasi radni w tej sprawie ? Co robią radni miejscy i powiatowi, by zapobiec scenariuszowi, który spowoduje degradację naszej miejscowości ?

Uważamy, że jest to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna dla naszego miasta. Może ona spowodować zamieranie lokalnego ruchu pasażerskiego na trasie Rudna – Ścinawa a w dalszej kolejności na trasie Ścinawa – Wołów. Dlaczego ? Otóż sprawa jest bardzo prosta. Pociągi z Głogowa do Wrocławia będą jeździć przez Lubin – Legnicę. Z wypowiedzi jednego z prominentnych działaczy skupionych wokół osoby Prezydenta Lubina wynika, że będzie to przejazd czasowo krótszy i będzie ich też więcej. Należy się więc spodziewać, że mieszkańcy Głogowa i Rudnej będą z nich chętnie korzystać. Na nieszczęście dla Ścinawy Wołów wpięty został do kolei aglomeracyjnej Wrocławia i w ramach jej działalności część pociągów z Wrocławia dojeżdża jedynie do Wołowa. W takiej sytuacji likwidacja połączeń Wrocław – Głogów / przez Ścinawę /, to tylko kwestia czasu.
Zdumiewa fakt, że nasi radni tak bezkrytycznie przyjmują takie propozycje, propozycje które defacto uderzają w Nas mieszkańców gminy i miasta Ścinawa.

Dlaczego nasi radni nie bronią naszych interesów w tej sprawie ?

O tym, że dobre połączenia kolejowe są potrzebne naszym mieszkańcom świadczy zatłoczony parking przy dworcu w Ścinawie. Ilość samochodów pokazuje, jak liczna jest rzesza korzystających z takich połączeń. Duże zainteresowanie czy to studentów, czy osób pracujących czy też zwykłych pasażerów korzystających z oferty przewozów pasażerskich stacji Ścinawa, nakazuje by Rada Miejska w Ścinawie zajęła się tym tematem.

Apelujemy !
Państwo Radni, czas na działanie. Brońcie pozycji naszego miasta na mapie połączeń kolejowych w Polsce. To Wasz obowiązek. Może w ramach wyrównania strat, warto też podjęć temat zgłoszenia Ścinawy do udziału w projekcie wrocławskiej kolei aglomeracyjnej.